Kamera cyfrowa

Kamera cyfrowa - jaka najlepsza

Jaką kamerę cyfrową wybrać?

Chciałbyś zatrzymać czas? Każdy z nas czasem tak miewa. Chcielibyśmy, aby piękne chwile trwały wiecznie, a przynajmniej nigdy nie znikały z naszej pamięci. Poniekąd jest to możliwe dzięki kamerom, które umożliwiają odtworzenie wyjątkowych momentów z życia. Wybór odpowiedniego sprzętu do nagrywania to jednak nie lada wyzwanie. Przychodzimy z pomocą i podpowiadamy, jak wybrać kamerę cyfrową.

W dobie smartfonów nagrywanie filmików to niemal codzienność. Jednak nawet najlepszy telefon nie zapewni nam takiej jakości nagrania jak kamera cyfrowa. To urządzenie, w które warto zainwestować, zwłaszcza jeśli lubimy uwieczniać rozmaite momenty z życia. Wybór tego rodzaju sprzętu jest bardzo bogaty. Jak zatem wybrać najlepszą kamerę cyfrową?

Kamera cyfrowa – rodzaje

Na początek warto wiedzieć, z jakimi rodzajami sprzętu się spotkamy.

Do wyboru mamy:

 • Kamera cyfrowa dla amatora (konsumencka)
 • Kamera półprofesjonalna
 • Kamera profesjonalna
 • Minikamera
 • Kamera przeznaczona do nagrywania sportów ekstremalnych (sprawdź: jaką kamerę sportową kupić?)
 • Kamera WiFi

W tym tekście skupimy się głównie na kamerach amatorskich, przeznaczonych dla każdego przeciętnego odbiorcy. Ich obsługa jest zwykle bardzo intuicyjna, dzięki czemu nie potrzeba specjalnych umiejętności czy wiedzy, by nakręcić prosty, dobrej jakości filmik. Kamery półprofesjonalne i profesjonalne to już wyższa szkoła jazdy i jednocześnie wyższa cena (minimum 10 tysięcy złotych). Ich obsługa wymaga dużej wprawy i wiedzy. Minikamery to tak naprawdę gadżet, po który najczęściej sięgają detektywi. Spotkamy minikamery ukryte w długopisie, krawacie czy w okularach.

Kamery do nagrywania sportów ekstremalnych („w pierwszej osobie”) to zwykle małe, lekkie i bardzo wytrzymałe urządzenia, które dają wiele możliwości, w tym nawet nagrywanie w rozdzielczości full HD. Tego rodzaju sprzęt musi być odporny na wodę, uderzenia czy rozmaite zanieczyszczenia. Kamery do sportów ekstremalnych można przymocować na przykład do kasku czy gogli narciarskich. Ciekawą opcją jest kamera zintegrowana z modułem GPS. Dzięki temu można nagrać na przykład przejazd motocyklem i jednocześnie rejestrować przebieg trasy.

Kamera WiFi umożliwia komunikację z innymi urządzeniami bez użycia kabla. Nagrania można błyskawicznie wrzucić do sieci czy na dysk komputera.

Kamera cyfrowa dla amatora

Kamera cyfrowa amatorska to doskonały wybór dla osób, które lubią nagrywać różne sceny ze swojego życia. Takie urządzenie można kupić w całkiem przystępnej cenie i uzyskać naprawdę przyzwoity, prosty w obsłudze sprzęt. Warto jednak dobrze przeanalizować dostępną ofertę. Jest ona bowiem na tyle bogata, że w tej samej cenie można dostać bardzo dobrą oraz przeciętną kamerę cyfrową. Wielu producentów oferuje wysokiej jakości urządzenia, które bez problemu sprostają oczekiwaniom amatorów. Dla bardziej wymagających rynek ma nowoczesne urządzenia (nadal jednak amatorskie), które pozwalają nagrywać nawet w technologii 3D. Tego typu kamery wyposażone są w trójwymiarowe obiektywy i zaawansowaną matrycę. Aby jednak obejrzeć nagranie z takiej kamery, potrzebny jest trójwymiarowy telewizor. Wśród urządzeń amatorskich znajdziemy również kamery wodoodporne (sprawdź też: jaki aparat wodoszczelny kupić?) z którymi można zejść pod wodę. Wybór odpowiedniego sprzętu uzależniony jest od naszych potrzeb, preferencji oraz możliwości finansowych.

Jak wybrać dobrą kamerę cyfrową?

Aby kupić dobrej jakości kamerę cyfrową, trzeba wziąć pod uwagę kilka parametrów technicznych urządzenia. Poniżej opisujemy szczegółowo te parametry.

Rozdzielczość obrazu i matryca

Najczęściej spotkamy kamery o rozdzielczościach: SD (Standard Definition; rozdzielczość obrazu: 768 x 576 pikseli), HD Ready (1280 x 720 pikseli) oraz Full HD (High Definition; 1920 x 1080 pikseli). Format SD zarezerwowany jest dla najtańszych urządzeń. Dobrej jakości kamera cyfrowa powinna nagrywać przynajmniej w formacie HD Ready.

Matryca to czynnik na którym warto się skupić. W ofercie znajdziemy różne typy matryc, między innymi CCD, 3CCD, MOS, 3MOS czy CMOS. Technologia CCD odczytuje całą matrycę, natomiast matryca CMOS odbiera obraz z każdego piksela osobno i z nich tworzy całość. Najogólniej, matryce CCD są nieco wolniejsze, pobierają więcej energii, ale są za to bardziej czułe na światło. Gorzej radzą sobie przy słabym oświetleniu. Matryce CMOS działają dłużej i szybciej przetwarzają obraz. Co ciekawe, są dużo tańsze w produkcji i coraz chętniej wybierane przez producentów. Na osobną uwagę zasługują matryce MOS, czyli połączenie jakości CCD oraz CMOS. Jeśli przy rodzaju matrycy pojawia się cyfra 3, oznacza to, że w danym urządzeniu znajdują się trzy przetworniki, co wpływa na lepsze odwzorowanie kolorów.

Warto zwrócić również uwagę na rozmiar matrycy. Im większa, tym lepsza jakość barw. Bardzo ważna jest ilość światłoczułych elementów, z których zbudowana jest matryca. Minimum to 2 miliony pikseli, chociaż w ofercie znajdziemy kamery cyfrowe z matrycami nawet 10 milionów pikseli. Taka ilość pikseli nie jest jednak konieczna, bowiem do zapisania obrazu w formacie Full HD potrzeba dokładnie 2 milionów pikseli. Mniejsza wartość oznacza niższą jakość filmu. Jeśli decydujesz się na zakup kamery cyfrowej SD, ilość pikseli nie ma dużego znaczenia. Matryca w takim urządzeniu wykorzystuje około 400 tysięcy pikseli.

Czułość matrycy podawana jest w luksach. Im mniej luksów, tym wyższa czułość. Dzięki temu można nagrywać przy gorszym świetle. Dla przykładu – 3 luksy gwarantują wysoką czułość matrycy.

Obiektyw

Ogniskowa obiektywu, czyli inaczej zoom optyczny. Dolna wartość ogniskowej powinna być jak najniższa (35 mm i mniej). To zapewni odpowiednio szeroki kąt widzenia (na przykład umożliwi uchwycenie w kadrze całej rodziny znajdującej się w małym pomieszczeniu). Górna wartość ogniskowej wpływa natomiast na możliwość powiększenia obrazu. Optymalnym wyborem jest kamera cyfrowa z 10-12-krotnym zoomem optycznym. Na rynku znajdziemy również urządzenia oferujące nawet 30-krotny i wyższy zoom, ale często wpływa to na gorszą jakość obrazu.

Jasność obiektywu – czyli stopień otwarcia przysłony (f/). W nowoczesnych urządzeniach wynosi on około 1.5 – 2.0. Im niższa wartość, tym lepiej. Umożliwia bowiem nagrywanie w gorszych warunkach oświetleniowych.

Rodzaj nośnika

Rodzaj nośnika, czyli istotne jest, na jakim nośniku zapisywany jest plik. Ważna jest również jego pojemność. Wpływa to bowiem na długość nagrywanego obrazu. Do wyboru mamy:

   Kasety miniDV – gwarantują wysoką jakość, ale nie oferują zbyt dużej pojemności (zwykle około godziny). Problemem jest również zgranie filmu na dysk komputera, trwa to bardzo długo (tyle, ile trwa samo nagranie). Kasety MiniDv są jednak tanie i odporne na uszkodzenia.
   Dyski DVD – specjalne, zminiaturyzowane wersje płyt DVD. Pozwalają nagrać około godzinny film. Płytę można od razu odtworzyć w telewizorze. Dyski są stosunkowo tanie, ale nie są, niestety, odporne na uszkodzenia.
   Twardy dysk HDD – obraz rejestrowany jest na wbudowanym w urządzeniu dysku twardym, który oferuje bardzo dużą pojemność. Nagrania można szybko i sprawnie zgrać na dysk komputera. Twarde dyski HDD pobierają jednak sporo energii, wydłużają uruchamianie urządzenia i nie są odporne na uszkodzenia.
   Pamięć flash – to bardzo wygodne rozwiązanie. Nowoczesne kamery mają wbudowaną pamięć wewnętrzną oraz sloty na karty SD, SDHC czy SDXC. Karty mają sporą pojemność, nie zajmują dużo miejsca i łatwo zgrać z nich film na dysk komputera.
   Dysk SSD – to dość nowy nośnik. Łączy w sobie zalety pamięci flash z pojemnością dysku HDD. Jest mały, lekki, odporny na uszkodzenia i pobiera niewiele energii.

Dobra kamera cyfrowa powinna oferować możliwość założenia konwertera lub filtra. Dzięki temu można rozszerzyć zakres możliwości urządzenia.

Kamera cyfrowa – dodatkowe funkcje

Przy wyborze kamery cyfrowej warto zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie i funkcje, które zwiększą jakość urządzenia oraz podniosą komfort jego użytkowania. Do najważniejszych zaliczymy:

 • Wyświetlacz – wyświetlacz LCD czy TFT gwarantuje lepszą jakość obrazu, lepiej oddaje barwy. Wiele nowoczesnych urządzeń oferuje wyświetlacze dotykowe.
 • Projektor – pozwala wyświetlić nagrany film na przykład na ścianie.
 • Moduł GPS – umożliwia oznaczenie na filmie miejsca, w którym został on nagrany.
 • Tryb aparatu fotograficznego – dobrej jakości matryca pozwala za pomocą kamery zrobić całkiem przyzwoite zdjęcie.
 • Lampa – pozwoli nagrywać w gorszych warunkach oświetleniowych.
 • Filmowanie poklatkowe – program ten pozwala odtwarzać nagrane obrazy w szybszym tempie.
 • Możliwość edycji – ta funkcja umożliwia edytowanie obrazu przed zgraniem go na dysk komputera.
 • Pre Rec – dzięki tej opcji kamera zapisuje obraz trzy sekundy przed tym jak naciśniemy spust nagrywania.
 • Efekty specjalne – pozwalają edytować obraz podczas filmowania.
 • Stabilizacja obrazu – ogranicza drgania podczas nagrywania, zwłaszcza przy zoomie. Stabilizacja może być mechaniczna lub elektroniczna.
 • Tryb kamera internetowa – po podłączeniu do komputera kamera cyfrowa staje się kamerką internetową.
 • Ręczne ustawianie ostrości – samodzielnie możesz ustawić ostrość, bez korzystania z autofocusa.

Kamera cyfrowa – złącza

Dobra kamera cyfrowa musi mieć możliwość komunikacji z innymi urządzeniami. W ofercie najczęściej znajdziemy złącza:

 • USB – najczęściej spotykane złącze. Pozwala na komunikację z komputerem, drukarką i telewizorem.
 • HDMI – umożliwia przesył sygnału video i audio w wysokiej jakości. Łączy kamerę z telewizorem i komputerem.
 • DV – to złącze znajdziemy w kamerach cyfrowych z nośnikiem w postaci kaset miniDV. Może działać na dwa sposoby: jako wyjście out – służy do zgrywania obrazu na komputer, jako wyjście in/out pozwala zgrywać obraz na komputer i na kamerę.
 • AV – złącze umożliwiające podłączenie kamery do telewizora.
 • S-Video – pozwala podłączyć kamerę do starych komputerów.
 • Bluetooth – to port bezprzewodowy.

Kamera cyfrowa – cena

Ceny kamer cyfrowych są bardzo różnorodne. Najprostsze urządzenie amatorskie kupimy już za około 400 złotych, za najlepsze zapłacimy około 3 tysięcy złotych. Kamera półprofesjonalna to wydatek rzędu kilku, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Profesjonalne urządzenia mogą natomiast kosztować tyle, co dobrej klasy samochód. Kamera cyfrowa do 500 złotych to urządzenie, które pozwoli nagrywać całkiem przyzwoite, nieskomplikowane filmy. Sprzęt w tej cenie nie będzie jednak oferował żadnych funkcji dodatkowych. Kamera cyfrowa do 1000 złotych powinna już nieco lepiej sobie radzić na tym polu. Specjaliści przekonują, że dobrą kamerę cyfrową dla amatora można dostać w cenie od 600 złotych wzwyż. W tej półce cenowej można oczekiwać już nieco lepszych parametrów i wyposażenia. Nadal jednak będzie to urządzenie raczej przeciętne. Jeśli interesuje Cię kamera cyfrowa do 1500 złotych, możesz spodziewać się całkiem przyzwoitego sprzętu, który zaoferuje dodatkowe funkcje i dobre parametry. Dzięki temu nagrania będą miały lepszą jakość, a samo urządzenie będzie bardziej wytrzymałe i solidne.

Kamera cyfrowa - Ranking 2019

Warto sprawdzić poniższe propozycje produktów w kateogrii Kamera cyfrowa. Jest to ranking najpopularniejszych produktów udostępniony przez porównywarkę cen Skąpiec.pl. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

RankingKamera cyfrowaProducentCena
1Sony FDR-AX33SonyAktualna Cena
2Sony FDR-AX53SonyAktualna Cena
3JVC GY-HM170JVCAktualna Cena
4Panasonic HC-V180EP-KPanasonicAktualna Cena
5Panasonic HC-VX980EP-KPanasonicAktualna Cena
Opinie i komentarze: 1 /

Sprawdź również ranking i czy warto kupić:

Kamera cyfrowa - Opinie i komentarze

 • Co myślicie o firmie JVC? Kiedyś taka kamera cyfrowa z tej firmy była bardzo dobrym sprzętem. Jak teraz z jakością obrazu? Czy cała popularność tego sprzętu została utrzymana? Stoję teraz przed wyborem kamery i zastanawiam się, co powinnam wybrać. Potrzebna mi kamera poniekąd do pracy, więc wolałabym mieć trochę lepszy sprzęt, jednak nadal w dobrej cenie 😉

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *