Mikroskop

Mikroskop

Mikroskop Delta Optical

Mikroskopy stają się coraz bardziej popularne. Pierwsze tego typu urządzenia powstały już pod koniec XVI wieku. Od tego czasu były stale dopracowywane i udoskonalane. Nic dziwnego, że obecnie na rynku mamy bardzo szeroką ich gamę. Wybór najlepszego modelu nie jest prosty. Należy dokładnie przeanalizować swoje oczekiwania i sprawdzić ofertę. Podpowiadamy Wam, jak wybrać najlepszy mikroskop.

Wielu z nas mikroskop kojarzy się głównie z lekcjami biologii. Urządzenia te mogą być jednak wykorzystywane w wielu dziedzinach życia. W ofercie znajdziemy rozmaite mikroskopy, między innymi dedykowane dzieciom. Dzięki nim mogą one poznawać świat z bliska. Na co zwrócić uwagę przy zakupie takiego urządzenia? Przygotowaliśmy poradnik, który pomoże w podjęciu właściwej decyzji.

Jak wybrać dobry mikroskop?

Aby wybrać najlepszy mikroskop, należy poznać jego najważniejsze parametry oraz funkcje. Warto również zapoznać się z jego budową. Konstrukcja mikroskopu to połączenie dwóch układów: mechanicznego oraz optycznego. Od pierwszego z nich zależy odpowiednie położenie elementów drugiego. Układ mechaniczny musi być bardzo precyzyjny. Układ optyczny to splecione ze sobą części powiększająca oraz oświetleniowa. W zaawansowanych modelach znajdziemy znacznie więcej elementów. W prostszych stawia się na nieco tańsze rozwiązania.

Najogólniej rzecz ujmując, układ mechaniczny mikroskopu składa się ze statywu (korpusu zapewniającego sztywność całej konstrukcji), stolika przedmiotowego, śruby ogniskowej makro- i mikrometycznej (służą do ustalania ostrości i wstępnej regulacji odległości), rewolweru (tarcza obrotowa z gniazdami, na których umieszczone są obiektywy mikroskopu), układu oświetleniowego oraz układu mechanicznego kondensora (pozwala regulować położenie kondensora w pionie). W skład układu optycznego wchodzą natomiast: oświetlacz (lusterko, żarówka z reflektorem lub specjalistyczny układ oświetlający), kondensor (koncentruje światło i formuje z niego stożek), obiektywy (zbierają światło wychodzące z przedmiotu i tworzą powiększony obraz pośredni. Od nich zależy, o ile obraz może zostać powiększony), tubus (przestrzeń między okularem a obiektywem umożliwiająca formowanie powiększonego obrazu pośredniego. Odległość ta powinna wynosić 160-170 mm), nasadka okularowa (na niej osadzone są okulary. Nasadka może być jedno – dwu lub trinokularowa umożliwiająca obserwację jednym okiem, dwoma lub pozwalająca na dodatkowe podłączenie kamery lub aparatu) i okulary (do powiększania obrazu wytworzonego przez obiektyw).

W nowocześniejszych mikroskopach za regulację odległości obiektywu do obserwowanego przedmiotu odpowiada podnoszony i opuszczany stolik. Wpływa to na większy komfort użytkowania mikroskopu i jego ergonomiczność. Zapewnia bowiem stałą wysokość okularów.

Mikroskop – rodzaje

W ofercie znajdziemy duży wybór różnorodnych mikroskopów. Wyróżniamy między innymi:

 • Mikroskop optyczny – to jeden z podstawowych i najpopularniejszych modeli. Mikroskop optyczny wykorzystuje światło (naturalne lub sztuczne) do powiększania obrazu. Składa się przede wszystkim z okularu, obiektywu, tubusa oraz rewolweru. Istotną rolę odgrywają w nim soczewki optyczne, przez które przechodzi światło.
 • Mikroskop akustyczny – do otrzymania powiększonego obrazu wykorzystuje fale ultradźwiękowe. Z jego pomocą bada się między innymi lepkość oraz elastyczność komórek i obserwuje się ich zmiany. Mikroskop akustyczny składa się z soczewek akustycznych (jednej lub dwóch), urządzenia skanującego i przetwornika piezoelektrycznego.
 • Mikroskop elektronowy – bardzo popularne urządzenie, wykorzystujące wiązkę elektronów. Umożliwia obserwację na poziomie atomowym. Mikroskopy elektronowe są bardzo funkcjonalne. Z ich pomocą można uzyskać bardzo precyzyjny i przejrzysty obraz. Badanie za pomocą mikroskopu elektronowego musi odbywać się jednak w próżni. Wyróżniamy mikroskop elektronowy transmisyjny, skaningowy oraz jonowy.
 • Mikroskop operacyjny – szczególny rodzaj mikroskopu wykorzystywany w medycynie podczas operacji i zabiegów.
 • Mikroskop biologiczny – stosowany w dydaktyce, nauce oraz w pracach laboratoryjnych. Zwykle mają modułową budowę, dzięki czemu można je dostosowywać do własnych potrzeb i możliwości. Wyposażone są w optykę achromatyczną, planachromatyczną lub apochromatyczną. Wszystko zależy od zastosowania.
 • Mikroskop cyfrowy – wyposażony w kamerę, która jest zintegrowana z głowicą urządzenia. Zaletą jest ich kompaktowość. Spotkamy modele z tradycyjnym układem optycznym lub dostosowane do pracy z własną stacją roboczą.
 • Mikroskop stereoskopowy – posiada dwa niezależne tory optyczne. Z jego pomocą można obserwować przestrzenne oraz plastyczne obrazy danego obiektu z niezwykłą głębią ostrości. Możliwa jest obserwacja w świetle odbitym lub przechodzącym (dostępne są modele z dwoma rodzajami oświetlenia). Mogą być wyposażone w oświetlacze światłowodowe, które umożliwiają oświetlenie obiektu silnym strumieniem światła, pod dowolnym kątem.
 • Mikroskop szkolny – dzięki niemu można prowadzić badania laboratoryjne w wielu dziedzinach nauki, między innymi medycyny, biologii czy archeologii. Są to bardzo zaawansowane urządzenia.
 • Mikroskop USB – może być wykorzystywany jako mikroskop ręczny lub stacjonarny do celów naukowych, kontroli jakości, a także odczytu tekstów pisanych bardzo małą czcionką. Obrazy można w szybki i łatwy sposób przenieść do komputera.

Mikroskop – rodzaj powiększenia

Stopień powiększenia to bardzo ważny czynnik podczas wyboru mikroskopu. Wyróżniamy:

 • 2 – 100x – rodzaj powiększenia występujący między innymi w mikroskopie stereoskopowym
 • 40  – 400x – zarezerwowane dla mikroskopów biologicznych
 • 40 – 1000x – charakterystyczne dla mikroskopów laboratoryjnych, wykorzystywanych do szczegółowych badań
 • Do 2000x – taki stopień powiększenia spotkamy w mikroskopach badawczych oraz specjalistycznych

Mikroskop dla dzieci

Na rynku spotkamy wiele różnorodnych, specjalistycznych modeli. W ofercie sę jednak również mikroskopy do domu, dedykowane często najmłodszym użytkownikom. Dzieci nierzadko mają duszę odkrywców i lubią poznawać otaczający ich świat. Mikroskop może dodatkowo rozwinąć i jednocześnie zaspokoić tę potrzebę. Urządzenie to jest połączeniem nauki z zabawą. Warto jednak wybrać odpowiedni model, który spełni oczekiwania małego odkrywcy. Aby  dokonać dobrego zakupu, należy zwrócić uwagę na kilka czynników:

 • Stabilna konstrukcja – przy mikroskopach, domowych i profesjonalnych, niezwykle ważna jest ich stabilna konstrukcja. Urządzenie to musi mieć właściwą wagę. Im cięższy mikroskop, tym bardziej stabilny podczas użytkowania. Warto zatem wybierać modele wykonane z metalu. Może to jednak stanowić problem dla dziecka, bo waga może uniemożliwiać samodzielne przestawianie, jednak warto zdecydować się na solidny sprzęt. W ofercie znajdziemy różnorodne modele wykonane z trwałego plastiku, które również powinny sprawdzić się w dziecięcych rękach. Wszystko zależy od wieku dziecka i jego potrzeb.
 • Moc sprzętu – warto wybrać mikroskop dla dzieci dobrej jakości. Najmłodsi będą chcieli odkrywać nieznane im dotąd rzeczy, zatem urządzenie powinno mieć odpowiednią moc. Najtańsze modele, wykonane ze słabej jakości materiałów, mogą zawieść oczekiwania i zniechęcić dziecko do dalszych poszukiwań.
 • Powiększenie – nie ma co liczyć na maksymalne powiększenie. Wystarczy, jeśli urządzenie do domowego użytku, dedykowane dzieciom będzie miało powiększenie do 400x. To absolutnie zadowalający na tym etapie poziom, który pozwoli Twojemu dziecku odkrywać mikroświat. Większe powiększenie wiąże się zwykle z wyższymi kosztami.
 • Mikroskop bezprzewodowy – dzieci często nie potrafią usiedzieć na miejscu i chciałyby zabierać swój sprzęt ze sobą wszędzie, gdzie się da. W takim wypadku warto zdecydować się na model lekki, bezprzewodowy i łatwy do złożenia. To będzie znacznie bezpieczniejsza opcja. Jeśli wybierasz mikrosko dla dzieci starszych, możesz zdecydować się na bardziej skomplikowany, solidniejszy model, który będzie zajmował stałe miejsce w pokoju dziecka.
 • Źrodło zasilanego światła – aby w pełni korzystać z mikroskopu, z satysfakcją, niezbędne jest dobre światło. Warto zwrócić uwagę na ten element przy wyborze mikroskopu. Modele, które używają lustra mogą nie spełnić dziecięcych oczekiwań.

Mikroskop dla dzieci powinien być również wyposażony w różne dodatki, które uatrakcyjnią korzystanie z niego i sprawią, że maluch złapie naukowego bakcyla. Urządzenie dla dzieci powinno być proste w użyciu, solidnie wykonane i atrakcyjne.

Mikroskop dla dzieci można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Bardziej zaawansowane modele to wydatek rzędu 200 – 300 złotych.

Mikroskop - Ranking 2019

Warto sprawdzić poniższe propozycje produktów w kateogrii Mikroskop. Jest to ranking najpopularniejszych produktów udostępniony przez porównywarkę cen Skąpiec.pl. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

RankingMikroskopProducentCena
1Levenhuk LUPA ZENO GEM M13 70439LevenhukAktualna Cena
2XREC XREC Mikroskop cyfrowy XREC x800 800X 800XXRECAktualna Cena
3Hama Celestron mikroskop cyfrowy MicrospinHamaAktualna Cena
4XREC XREC Mikroskop cyfrowy XREC x1000 1000X 1000XXRECAktualna Cena
5Delta Optical Mikroskop Biolight 300 + Kamera DLT-Cam PRO 1,3MP USB 2.0 + ząb rekina DO-3330Delta OpticalAktualna Cena
Opinie i komentarze: 3 /

Sprawdź również ranking i czy warto kupić:

Mikroskop - Opinie i komentarze (3)

 • Nie wiedziałam, że jest tyle mikroskopów i że każdy ma jakąś inną funkcję. Pierwszy raz słyszę o mikroskopie cyfrowym. Chyba muszę się dokształcić w tym temacie, żeby wiedzieć, jaki mikroskop kupić. Szukać czegoś dla mojego dziecka, ciekawego świata. Teraz wiem więcej i chyba najlepszy mikroskop czeka już na mnie w sklepie.

  Odpowiedz
 • Dobry mikroskop to zabawa nie tylko dla dzieci ale i dorosłych. Nie trzeba zajmować się chemią czy innymi dziedzinami, żeby oglądać różne rzeczy pod mikroskopem. Z moim ciekawym świata synem, oglądamy bardzo dużo drobnych elementów i czasami sama jestem zaskoczona, jak coś zupełnie inaczej się prezentuje, albo z jakich części się składa. Fascynujący świat, który naprawdę warto dojrzeć.

  Odpowiedz
 • Widzę, że w zestawieniu pojawił się nie jeden mikroskop. Pytanie tylko, jaki mikroskop kupić, żeby był dobry? 😉 Wiecznie słyszę takie pytanie moich studentów. Odpowiem krótki, w zestawieniu widzę Hama Celestron mikroskop cyfrowy Microspin i to jest bardzo dobry przykład. Można kupić go w korzystnej cenie, a działa super dokładnie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *