Statyw do aparatu

Statyw do aparatu fotograficznego

Statywy do aparatów fotograficznych

Mimo tego, że aparaty oferują coraz więcej opcji, nic nie jest w stanie zastąpić statywu do aparatu. Jeśli wiele z Twoich fotografii wychodzi rozmazanych, powinieneś zainwestować w dobry statyw do aparatu fotograficznego i zabierać go na sesje zdjęciowe.

Aluminiowy statyw do aparatu

Większość statywów do aparatów jest wykonanych z aluminium, które zapewnia wystarczającą stabilność przy niskiej wadze sprzętu. Jaki statyw aluminiowy do aparatu będzie najlepszy? Wszystko zależy od tego, w jakich warunkach będziesz fotografował. Jeśli robisz fotografie głównie na dworze, statyw musi być wysoki. Do fotografii we wnętrzu wystarczy mały statyw stolikowy, który szybko przyłączysz do aparatu i będziesz mógł go mieć zawsze przy sobie.

Bardzo ważnym elementem takiego statywu fotograficznego jest głowica – najlepsze są głowice kulowe z poziomicą, w których można dokładnie ustalić kąt, pod którym znajduje się aparat. Mniej wygodne są głowice regulowane w 3 kierunkach ze specjalnymi zaciskami – ustawienie aparatu we właściwej płaszczyźnie zajmuje znacznie dłużej.

Statyw do aparatu drewniany

Statywy drewniane do aparatu są znacznie cięższe i mniej poręczne od aluminiowych, bo system składania nóg jest znacznie bardziej skomplikowany. Ich wybór jest znacznie mniejszy – są wykorzystywane przede wszystkim przez profesjonalistów, robiących fotografie w studio. Dobry statyw drewniany jest bardzo solidny i utrzyma nawet najcięższą lustrzankę.

Statyw do aparatu kompaktowego

Jeśli fotografujesz lekkim aparatem kompaktowym, nie potrzebujesz bardzo dużego statywu fotograficznego. Z powodzeniem wystarczy Ci statyw aluminiowy albo model, który możesz przypiąć do siatki, rurki albo drzewa. Takie elementy znajdują się w każdym miejscu. Innym rozwiązaniem jest zakup monopodu, na którym pewnie oprzesz aparat.

Dobry statyw do aparatu kompaktowego musi pewnie utrzymywać jego wagę. Do ciężkiego aparatu ultra-zoom musisz kupić taki sam statyw, jak do lustrzanki.

Statyw do lustrzanki

Jeśli używasz dłuższych czasów naświetlania i fotografujesz lustrzanką, powinieneś zwrócić uwagę na udźwig statywu. Statyw do lustrzanki z dużym obiektywem powinien mieć udźwig około 10 kg, natomiast do aparatu, który mieści się w kieszeni kurtki, wystarczy lekki statyw.

Warto zwrócić uwagę na to, czy statyw posiada haczyki do zamontowania obciążenia, które znacznie poprawiają jego stabilność. Pod statywem możesz zawiesić na przykład torbę fotograficzną.

Nie mniej ważna jest wysokość statywu – jeśli jest za mały, to korzystnie będzie bardzo kłopotliwe. Nie zwracaj uwagi na to, jak wysoki jest statyw po wysunięciu kolumny głównej, bo przekłada się to na znacznie mniejszą stabilność.

Statyw do lustrzanki nie może mieć zbyt wielu segmentów nóg, bo każdy taki element to osłabienie konstrukcji. Elementy powinny być łączone częściami aluminiowymi lub wykonanymi z karbonu, a nie z plastiku. Oczywiście wiąże się to z wyższą ceną zakupu statywu.

Statyw do aparatu profesjonalny

Statywy profesjonalne są bezkompromisowe – dobry statyw tego typu jest bardzo ciężki i duży, a jego przenoszenie jest kłopotliwe. Nie stanowi to problemu, jeśli robimy fotografie w studio. Bardzo przydaje się wymienna głowica – profesjonaliści najczęściej unikają wbudowanych głowic. Dotyczy to nawet sprzętu z najwyższej półki, w których właśnie głowica jest słabym ogniwem.

Głowica statywu to jeden z elementów, który odróżnia modele profesjonalne od amatorskich. Dobra głowica ma bardzo duży dopuszczalny udźwig, jest montowana na szybkozłączkę (czyli element mocowany do aparatu) i posiada poziomicę. Bez tych elementów, używanie statywu jest trudne.

Profesjonaliści wiedzą, jak ważne jest dobranie statywu fotograficznego do ciężaru sprzętu. Jeśli zamontujesz lustrzankę na lekkim statywie i przypadkiem go potrącisz, możesz stracić kilka tysięcy złotych. Duży, profesjonalny statyw w takiej sytuacji nawet nie drgnie.

Statyw teleskopowy do aparatu

Praktycznie wszystkie statywy dostępne dziś na rynku to modele teleskopowe. Dobry statyw teleskopowy musi być bardzo stabilny (nie może się kołysać ani drżeć pod wpływem dotyku bez aparatu), a także oferować wygodny pokrowiec. Pozwoli to na proste przenoszenie statywu nawet na duże odległości.

Naszym zdaniem, lepiej jest zapłacić nieco więcej i kupić dobry statyw do aparatu, niż wyrzucić pieniądze w błoto, wybierając bardzo tani model. Statywy teleskopowe są najczęściej wykonane z aluminium, a tanie modele mają złączki wykonane z plastiku (narażonego na połamanie). Zwróć uwagę na to, jak dużo statyw ma łączeń nóg. Jeśli jest ich 4 lub 5, statyw jest niewielki po złożeniu, ale przekłada się to na znacznie mniejszą stabilność. Lepszym wyborem jest statyw z 2 – 3 segmentami.

Jaki statyw do aparatu będzie najlepszy? Naszym zdaniem, w pierwszej kolejności powinieneś sprawdzić, czy statyw ma wystarczający udźwig i poczytać na jego temat opinie w sieci. Bardzo ważna jest trwałość statywu – z uwagi na dużą ilość elementów ruchomych, statyw z czasem jest coraz bardziej rozchwiany. Nie dotyczy to oczywiście droższych modeli.

Statyw do aparatu - Ranking 2018

Warto sprawdzić poniższe propozycje produktów w kateogrii Statyw do aparatu. Jest to ranking najpopularniejszych produktów udostępniony przez porównywarkę cen Skąpiec.pl. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Pozycja Statyw do aparatu Producent Cena
1Manfrotto Compact AdvancedManfrottoAktualna Cena
2Genesis Base ABT KitGenesisAktualna Cena
3Manfrotto 290 XtraManfrottoAktualna Cena
4Slik Pro 700DXSlikAktualna Cena
5Manfrotto COMPACT ACTION 5ManfrottoAktualna Cena
Najlepsze zapytania:
  • statyw do aparatu
Opinie i komentarze: 3 /
Statyw do aparatu
4.6 (92%) 5 głos[y]

Sprawdź również ranking i czy warto kupić:

Statyw do aparatu - Opinie i komentarze (3)

  • Statyw drewniany? Nie słyszałam o takim, ale przyznaję, że jestem laikiem w tym temacie, więc niewiele wiem szczególnie na temat akcesoriów. Sama mam niewielki statyw, który pomaga robić mi zdjęcia, jednak to taki statyw ręczny, który zabieram zawsze ze sobą. Aluminiowy, niezawodny który bardzo rzadko ulega zniszczeniu na pewno nie szybkiemu. Mój jest tego przykładem 🙂

    Odpowiedz
  • Witam, a ja mam pytanie czy warto ryzykować z takimi tanimi czy lepiej zdecydowanie wziąć coś droższego i bardziej metalowego z mniejszą ilością tworzywa sztucznego.

    Odpowiedz
  • W przypadku zdjęć poklatkowych, wykonywanych (z interwałem czasowym, np. przez całądobę lub dłużej) w plenerze, tylko statyw drewniany zapewnia stabilne ujęcia. Statywy metalowe (aluminiowe bądź wykonane z tytanu) ulegają rozszerzaniu lub kurczą się wraz ze zmianami temperatury, co skutkuje minimalnym przesunięciem osi optycznej ujęcia, a w efekcie drgającym na filmie obrazem. jaas

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *