Karta pamięci do aparatu

karta pamięci do aparatu cyfrowego

Karta pamięci SanDisk Ultra 64GB MicroSDXC

Aparaty cyfrowe są wyposażane w coraz większe matryce, co przekłada się nie tyle na lepszą jakość fotografii, co na większy rozmiar pliku. Jeśli robisz bardzo dużo fotografii, nagrywasz filmy lub fotografujesz w bezstratnym formacie RAW, na pewno myślisz o zakupie lepszej i większej karty pamięci. Okazuje się, że pojemność karty pamięci to tylko jeden z czynników, który wpływa na komfort korzystania. Dobra karta pamięci jest szybka i bezpiecznie przechowuje Twoje dane.

Rodzaje kart pamięci do aparatu cyfrowego

Jeszcze kilka lat temu było znacznie więcej standardów kart pamięci niż dzisiaj. Firma Sony przestała rozwijać karty MMC, natomiast Olympus i Fuji skończyli z wykorzystywaniem bardzo drogich kart XD.

Karty SD są wykorzystywane najczęściej właśnie w aparatach cyfrowych. Standard wynaleziono w roku 2000, jako następcę karty microSD. Karty SD mają pamięć do 2 GB, natomiast karty SD o większej pojemności są określane jako SDHC.

Dobra karta SD będzie miała nie tylko dużą pojemność, ale także wysoką prędkość działania. Karty dzielą się na cztery klasy – najszybsze karty mają prędkość 2 MB/s, natomiast najszybsze (klasa 10), prędkość 10 MB/S.

Najnowszymi standardami takich kart są karty SDXC (o wyższej pojemności i prędkości działania) oraz SDHC. Aby wykorzystać ich prędkość, musisz korzystać z urządzenia, które obsługuje ten standard. Karty SD są wykorzystywane w aparatach kompaktowych i lustrzankach amatorskich.

Karty miniSD są bardzo rzadko wykorzystywane w urządzeniach mobilnych i aparatach, a zamiast nich wykorzystuje się karty microSD. Są one znacznie mniejsze od karty SD, a jeśli Twój aparat nie obsługuje takich kart, wystarczy dokupić do karty przejściówkę na SD. Karty mają prędkość określaną tak, jak w przypadku kart SD, a dodatkowo wyróżnia się trzy dodatkowe szybkości – UHS 1, 2 i 3. Istnieją także karty microSDHC, które są małe i bardzo szybkie. Taką kartę możesz używać zarówno w smartfonie, jak i w aparacie – wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie przejściówki do karty pamięci.

Do zastosowań profesjonalnych wykorzystuje się przede wszystkim karty CF. Są one dostępne od 1994 roku, a odpowiedni slot znajdziesz tylko i wyłącznie w lustrzankach. Karty tego typu są bardzo szybkie (nawet do 100 MB/s) i mają większe pojemności, niż karty SD. Z uwagi na duży rozmiar tych kart, mogą być one uznane za mało nowoczesny nośnik, ale profesjonaliści nie wyobrażają sobie pracy z innymi kartami.

Karta pamięci do Full HD

Do kręcenia filmów w rozdzielczości Full HD najlepsza będzie karta z dużą pamięcią i zapewniająca szybki zapis. Tanie karty mogą być zbyt wolne, by nadążyć za ilością danych, co poskutkuje przerwaniem nagrania.

Rodzaj karty zależy oczywiście od aparatu. Jeśli wybierasz kompakt, zainwestuj w dobrą kartę SDHC, która pomieści bardzo długie nagrania. Amatorzy nagrywania lustrzankami wybiorą kartę CF wysokiej klasy. Dzięki temu będziemy mogli nagrać wideo bez niespodziewanych przerw i ryzyka, że je utracimy.

Pojemność karty pamięci

Jeszcze kilka lat temu można było się zastanawiać, czy najlepszym wyborem jest jedna pojemna karta pamięci, czy też kilka tanich. Dziś nie ma takiego problemu, bo karty o większej pojemności kosztują mniej, niż dwie karty o mniejszym rozmiarze. Bardzo ważnym czynnikiem jest to, jak duży rozmiar mają pojedyncze zdjęcia z Twojego aparatu. Jeśli jedno zajmuje około 10 mb, to na karcie 16 gb zmieścisz ich około 1600. Zastanów się, czy taka ilość wystarczy Ci podczas fotografowania na wakacjach i nie zapominaj o tym, że pomiędzy sesjami zwykle możemy zrzucić zdjęcia na dysk komputera. Nagrywanie filmów w wysokiej rozdzielczości zajmuje jeszcze więcej pamięci, dlatego lepiej jest wybrać model posiadający wyższą pojemność.

Jeśli zadajesz sobie pytanie, jaka karta pamięci będzie najlepsza do Twojego aparatu, naszym zdaniem, odpowiedź jest prosta. Wybierz kartę, która będzie do niego pasowała pod względem standardu i zdecyduj się na najpojemniejszy i najszybszy model, na jaki Cię stać. Warto zwrócić uwagę na promocje – karty pamięci do aparatów bardzo szybko się starzeją i producenci często robią wyprzedaże.

Szybkość karty pamięci

Jak szybka powinna być karta pamięci? To zależy od użytkownika – podczas fotografii ptaków czy sportu, należy wybrać jak najszybszą kartę, bo podczas korzystania z taniej karty można stracić wiele ujęć. Szybka karta to także krótsze czasy przenoszenia zdjęć z aparatu do komputera, co jest ważnym czynnikiem, gdy chcesz pobrać z niej kilkanaście gigabajtów fotografii.

Szybkość karty to czynnik, który bardzo mocno przekłada się na jej cenę, a jeśli możesz się obyć bez kopiowania danych w mgnieniu oka, wystarczy Ci karta o średnich osiągach.

Dobre karty pamięci do aparatu mają podane prawdziwe prędkości kopiowania i nagrywania, natomiast w przypadku produktów z Chin, producenci zwykle je zawyżają. Pamiętaj, że lepszym wyborem jest zawsze karta renomowanego producenta, niż tani produkt o znacznie wyższej pojemności, którego nazwa nic Ci nie mówi.

Karta pamięci do aparatu - Ranking 2018

Warto sprawdzić poniższe propozycje produktów w kateogrii Karta pamięci do aparatu. Jest to ranking najpopularniejszych produktów udostępniony przez porównywarkę cen Skąpiec.pl. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Pozycja Karta pamięci do aparatu Producent Cena
1Samsung Pro Plus 64GBSamsungAktualna Cena
2SanDisk microSDHC 64GB Extreme Pro 95MB/s Class 10 U3SanDiskAktualna Cena
3Samsung MicroSDXC Evo Class 10 128GBSamsungAktualna Cena
4Samsung Evo 64GBSamsungAktualna Cena
5Kingston SDXC UHS-I Speed Class 3 64GBKingstonAktualna Cena
Opinie i komentarze: 3 /
Karta pamięci do aparatu
5 (100%) 2 głos[y]

Sprawdź również ranking i czy warto kupić:

Karta pamięci do aparatu - Opinie i komentarze (3)

  • Mi w zupełności wystarcza karta pamięci o pojemności 8GB. Nie robię jednak dużo zdjęć, zawsze po większej ilości zgrywam je na dysk zewnętrzny, dlatego taka karta jest dla mnie dobra. Oprócz tego nie robię zdjęć w RAWach, więc nie potrzebuję dużej przestrzeni. Nie muszę przepłacać na dużo większe karty, bo zupełnie nie jest mi to potrzebne. Myślę, że dla osób robiących zdjęcia “dla siebie”, taka karta około 8, 16 GB jest jak najbardziej odpowiednia.

    Odpowiedz
  • Dla mnie San Disk to jedyna marka, której używam już od bardzo dawna. Teraz zdecydowałam się na naprawdę wielką pojemnościowo kartę ale wtedy nie muszę martwić się przynajmniej o zapas. Działa z aparatem super, więc nie mam żadnych problemów.

    Odpowiedz
  • Dla mnie najlepszą kartą pamięci do aparatu od dawna jest SanDisk. Teraz zdecydowałam się kupić nową, z Samsunga i zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂 Jestem bardzo ciekawa tej zmiany. Dla mnie dobra karta do aparatu musi być szybka ale również mieć dużą pojemność. Robię bardzo dużo zdjęć więc nie chce wymieniać karty co kilkadziesiąt. Raz, kiedy miałam kilka kart, jednak się po prostu zgubiła. Teraz wolę kupić taką, która ma większą pojemność.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *