Dron z kamerą

dron z kamerą

Dron z kamerą

Drony, kiedyś wykorzystywane jedynie w wojsku, dziś mają mnóstwo różnorodnych zastosowań. Szturmem podbijają rynek i serca Polaków. Dość dobry dron można kupić już za kilkaset złotych i cieszyć się nim na własnym podwórku. W ofercie znajdziemy również modele warte kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jak zatem wybrać najlepszy dron z kamerą?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko bowiem zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości. Zanim jednak zdecydujemy się na taki zakup, warto poznać kilka faktów o tych urządzeniach. Przygotowaliśmy poradnik, który pomoże Wam wybrać dobry dron z kamerą.

Dron z kamerą – poznajmy się bliżej

Przed podjęciem zakupowej decyzji, warto poznać bliżej to urządzenie. Wielu z Was pewnie słyszało tę nazwę, ale nie każdy wie, co się tak właściwie pod nią kryje. Dron to, najprościej rzecz ujmując, bezzałogowy statek latający. Przez długi czas drony były wykorzystywane jedynie w celach wojskowych. To stosunkowo niewielkie urządzenia, więc nie mogą przewozić pasażerów. Dron sterowany jest zdalnie. Warto dodać, że na rynku spotkamy nie tylko drony latające, ale również pływające i poruszające się po ziemi, jednak pierwszy rodzaj cieszy się największą popularnością. Jemu zatem się przyjrzymy.

Dron może być wykorzystywany przez profesjonalistów, między innymi przez filmowców na planie lub podczas nagrywania większej uroczystości. Dla wielu jest po prostu zabawką, którą można polatać na podwórku czy w parku. Coraz częściej możemy spotkać tego typu urządzenia, nawet w marketach. W zasadzie każdy może sobie pozwolić na dron z kamerą. Warto jednak zwrócić uwagę na najważniejsze funkcje i parametry. Najogólniej, drony latające możemy podzielić na:

 • Dron rozrywkowy – to modele, które zazwyczaj nie mają kamery, a jeśli są w nią wyposażone, to raczej nie jest to najwyższej jakości sprzęt. Ich zaletą jest stosunkowo niska cena. Takimi dronami zwykle łatwo, ale mało precyzyjnie się steruje. Ich największą wadą jest podatność na podmuchy wiatru.
 • Dron z kamerą półprofesjonalny – to sprzęt z nieco wyższej półki, droższy i wyposażony w całkiem dobrej jakości kamerę. Pilotaż wymaga jednak większych umiejętności. Drony z kamerą półprofesjonalne dobrze radzą sobie w powietrzu i nie są tak bardzo podatne na podmuchy wiatru jak drony rozrywkowe.
 • Dron z kamerą profesjonalny – bogato wyposażone modele, których sterowanie wymaga niemałej wprawy. Ich ceny sięgają nawet kilkudziesięciu tysiecy złotych. Dron z kamerą profesjonalny jest odporny na zmienne warunki atmosferycne i świetnie radzi sobie w powietrzu. Posiada kamerę o bardzo dobrych parametrach.

Drony można dzielić według przeróżnych kategorii, zastosowań i funkcji. Jest ich obecnie na rynku tak dużo, że ciężko stworzyć jedną ogólną klasyfikację. Możemy je między innymi podzielić ze względu na zastosowanie (cywilne, militarne, komercyjne, rozrywkowe) czy skupić się na przykład na liczbie śmigieł (quadrocoptery z czterema śmigłami, hexacoptery z sześcioma czy octocoptery z ośmioma śmigłami). Możemy wyróżnić także drony sterowane za pomocą specjalnego dedykowanego kontrolera lub smartfona. Niektórzy nie widzą różnicy pomiędzy dronem a zdalnie sterowanym samolotem. Dla usystematyzowania, przyda się zatem jeszcze jeden podział:

 • RPV (Remote Piloted Vehicle) – sprzęt, którym steruje się z pomocą odpowiedniego kontrolera.
 • RC FPV (First Person View) – model zdalnie sterowany, z kamerą, która pokazuje bieżący obraz.
 • UAV – urządzenie sterowane komputerem. Można je zaprogramować, by podążało zaplanowaną trasą. Inaczej dron.

Drony a polskie prawo

Zanim zdecydujemy się na zakup drona, musimy zapoznać się z prawem dotyczącym jego użytkowania. W Polsce możemy korzystać z takich urządzeń pod warunkiem, że znajdują się one w zasięgu naszego wzroku. Muszą również pozostawać w powietrznej strefie niekontrolowanej G, czyli nie wyżej niż 3000 metrów nad ziemią. Warto poznać podział stref w swoim otoczeniu, żeby nie stosować urządzenia w strefie kontrolowanej. Jeżeli dron ma latać poza naszym zasięgiem wzroku, musi posiadać łączność radiową do nawigacji oraz komunikacji. Trasa lotu musi być z góry ustalona. Jeśli dron ma służyć do celów komercyjnych, musimy uzyskać certyfikat UAVO z Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz wykupić OC dla naszego urządzenia. Drony o wadze powyżej 25 kilogramów muszą mieć odpowiednie badania techniczne oraz zezwolenie z Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Jak wybrać najlepszy dron z kamerą?

Aby wybrać dobry dron z kamerą, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów:

 • Dron z kamerą czas lotu – to bardzo ważny czynnik. Podczas zakupu drona z kamerą zwróćmy uwagę na jego maksymalny czas lotu. Jeśli chcemy się nim po prostu pobawić, polatać w parku czy na własnym podwórku, wystarczy, że będzie to dron na baterie. To pozwoli na powietrzne akrobacje przez 10 minut. Jeśli wybieramy drona na przykład do filmowania, lepiej wybrać model z dłuższym czasem lotu (do 25 minut) i przygotować zapasowe baterie.
 • Dron z kamerą maksymalny udźwig/waga startowa – istotny czynnik, jeśli nasz dron ma dźwigać na przykład kamerę.
 • Dron z kamerą sterowanie – drony półprofesjonalne sterowane są zwykle smartfonem i to zupełnie wystarcza, by dobrze kontrolować lot i pracę kamery. W bardziej zaawansowanych modelach znajdziemy specjalne dedykowane kontrolery, które gwarantują bardzo precyzyjne sterowanie.
 • Dron z kamerą wytrzymałość – warto wybrać model dobrej jakości, wykonany z odpornych i trwałych materiałów. Trzeba wziąć pod uwagę, że ryzyko upadku urządzenia jest dość duże. Plastikowy dron może tego nie przetrwać. Trwałość drona zależy również od jakości jego wykonania. Godne uwagi są modele wykonane z lekkich stopów metali czy włókien węglowych.
 • Dron z kamerą dodatki – na rynku spotkamy różnorodne urządzenia o rozmaitych funkcjach. Producenci prześcigają się w tworzeniu kolejnych nowinek. Możemy na przykład wybrać drona z opcją lądowania awaryjnego, automatycznego powrotu do punktu startu czy systemem omijania przeszkód. W ofercie są również drony z kamerą, które podążają za celem.
 • Jakość kamery – ten czynnik jest wyjątkowo istotny podczas zakupu drona z kamerą. Im lepsza kamera, tym lepszy obraz – to oczywiste. Wiąże się to jednak również z wyższymi kosztami. Rodzaje kamer opiszemy poniżej. Ich wybór uzależniony jest głównie od naszych potrzeb i możliwości. Ważne, by kamera nagrywała minimum 30 klatek na sekundę, co ułatwi montaż i sprawi, że nagrany materiał będzie bardziej płynny. Zasada jest taka, że im więcej klatek na sekundę, tym lepiej.

Dron z kamerą HD

Kamera HD w dronie to absolutne minimum, jeśli chcemy cieszyć się dobrymi ujęciami. Najlepiej wybrać opcję full HD albo iść krok dalej i zdecydować się na wariant Ultra HD. Wiadomo, że im lepsza kamera w dronie, tym wyższa cena. Wszystko zależy od tego, do czego urządzenie będzie nam służyć. Dron z kamerą HD to sprzęt dobrej jakości, posiada znacznie więcej funkcji, ale wymaga też większych umiejętności podczas pilotowania. Tego typu modele sprawdzą się przede wszystkim w rękach amatorów. Profesjonaliści powinni sięgnąć po bardziej zaawansowane urządzenia. W ofercie mona znaleźć również dron z kamerą WiFi – to dodatkowa przydatna funkcjonalność. Warte uwagi są również modele z kamerą GoPro. Ceny dronów z kamerą HD zaczynają się od 400-500 złotych.

Dron z kamerą 4k

Dron z kamerą 4k to produkt z wyższej półki. To innowacyjna i wyjątkowo funkcjonalna kamera kompaktowa, która kręci minimum 30 klatek na sekundę i tworzy niesamowite zdjęcia. Przy tym jest nezwykle stabilna. Dron z kamerą 4k posiada zazwyczaj wiele dodatkowych funkcji. Przyciaga uwagę swoim wyglądem. Może długo przebywać w powietrzu i nagrywać obraz w najlepszej możliwej jakości, bez jakichkolwiek zakłóceń. Ceny tego typu modeli rozpoczynają się mniej więcej od 1000 złotych.

Dron z kamerą dla dzieci

Dron z kamerą dla dzieci zwykle ma najprostszą konstrukcję, opartą na 4 ramionach, na których znajdują się silniki i śmigła. Są to tak zwane quadrocoptery. Dzięki temu łatwo się nimi lata i nie są drogie. Drony dla początkujących mają często niewielkie rozmiary. To sprawia, że można je wszędzie ze sobą zabrać. Zawierają szereg funkcji ułatwiających latanie, na przykład tryb headless, który panuje nad orientacją podczas lotu. Dron z kamerą dla dzieci zwykle sterowany jest za pomocą smartfona. Wystarczy aplikacja i możemy swobodnie latać, a nawet mieć podgląd kamery na żywo. Dzięki kompkatowym rozmiarom, takim sprzętem można polatać również w zamkniętych pomieszczeniach. Wadą jest krótki czas lotu i raczej słaba jakość kamery. Tego typu urządzenia są również dość podatne na uszkodzenia, jednak części do nich nie są drogie. Dron z kamerą dla dzieci można kupić już za 100-200 złotych.

Dron z kamerą do 500 złotych

Dron z kamerą do 500 złotych może mieć już całkiem przyzwoite parametry, jednak nie ma się co spodziewać cudów po tego typu urządzeniu. Posłuży raczej jako zabawka do nauki latania.

Maksymalny czas lotu dronów w tym przedziale cenowym to 8-10 minut. Maksymalny zasięg to 100 metrów. To lekkie modele, które są podatne na podmuchy wiatru. Kamera w dronach do 500 złotych jest raczej średniej jakości. Sprawdzi się w rękach amatora, a najlepiej początkującego fana dronów.

Dron z kamerą do 1000 złotych

Dron z kamerą do 1000 złotych ma już nieco lepsze parametry, ale nadal daleko mu do profesjonalnych modeli, których ceny zaczynają się grubo powyżej 1000 złotych. Tego typu dron nie zapewni obrazu wysokiej jakości. Znawcy tematu przekonują, że lepiej kupić drona z nieco wyższej półki bez kamery, ale posiadającego możliwość dołączenia własnej i osobno lepszej jakości kamerę. Wówczas zmieścimy się w tym przedziale cenowym, a uzyskamy urządzenie o zdecydowanie lepszych parametrach. Jeśli szukamy modelu, który naprawdę nas zachwyci, musimy znacznie więcej zainwestować.

Dron z kamerą - Ranking 2019

Warto sprawdzić poniższe propozycje produktów w kateogrii Dron z kamerą. Jest to ranking najpopularniejszych produktów udostępniony przez porównywarkę cen Skąpiec.pl. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

RankingDron z kamerąProducentCena
1Overmax X Bee Drone 3.1 z kamerąOvermaxAktualna Cena
2Parrot Bebop 2 czarno/białyParrotAktualna Cena
3DJI Tello białyDJIAktualna Cena
4DJI Mavic Air Fly More Combo czarnyDJIAktualna Cena
5DJI Mavic 2 ZoomDJIAktualna Cena
Opinie i komentarze: 3 /

Sprawdź również ranking i czy warto kupić:

Dron z kamerą - Opinie i komentarze (3)

 • Uczę się fotografii i wykonuję zdjęcia na zamówienie moich znajomych. Teraz chcę rozpocząć filmowanie dronami. Cieszę się, że trafiłam na ten tekst, bo jeszcze nie wiem jaki dron z kamerą kupić? Nie mam zbyt dużego budżetu, a z drugiej strony muszą mieć sprzęt, który będzie nagrywał dobrą jakość i wysoko latał… Niemożliwe? Widać, że jednak nie! Tak się cieszę. Będę mogła kupić najlepszy dron z kamerą i w końcu szybciej rozwijać swoją pasję.

  Odpowiedz
 • Teraz dobry dron z kamerą to żaden problem. Każdy zapaleniec fotografii i nie tylko, ma taki sprzęt w swojej szafie. To naprawdę świetny sprzęt, dzięki któremu można zrobić super zdjęcia i nagrać filmy. Sama szykuję się do zakupu dobrego drona, który pozwoli mi rozwinąć swoje portfolio.

  Odpowiedz
 • Zastanawiam się jaki dron z kamerę kupić. Chciałbym czegoś pomiędzy, czyli nie całkiem profesjonalny sprzęt, ponieważ jeszcze nigdy długo nie latałem. Ale nie chcę też sprzętu całkiem dla początkujących, bo zależy mi na dużej i dobrej jakości.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *