Dobór odpowiedniego źródła energii dla sprzętów przenośnych wbrew pozorom jest dosyć istotną kwestią. Coraz częściej miejsce tradycyjnych baterii jednorazowych zajmują akumulatorki. Wybór użytkowników tego rozwiązania może być spowodowany chęcią zaoszczędzenia pieniędzy, zamiłowaniem do ekologicznych rozwiązań, żywotnością sprzętu zasilanego danym rozwiązaniem technologicznym lub po prostu praktycznością i wygodą użytkowania. Chociaż jednorazowo zakup akumulatorków (oraz ładowarki do nich) nie wygląda zbyt korzystnie w porównaniu z kosztem kompletu baterii jednorazowych, to w dłuższej perspektywie decyzja o wyborze akumulatorków okazuje się być bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Dla aparatów ładowanych ładowarkami sieciowymi polecamy powerbank.
1. Ranking TOP 20
2. Najlepsze
2.1 Cameron Sino 2x akumulator 18650 2600mAh 9.62Wh Li-Ion 3.7V z zabezpieczeniem PCM Cameron Sino)
2.2 MacTronic akumulator 18650 Li-ion Mactronic 3200 mAh box
2.3 Cameron Sino Panasonic 2x akumulator 18650 3400mAh 12.58Wh Li-Ion 3.7V z zabezpieczeniem PCM ogniwo NCR18650B )
3. Najtańsze
3.1 GP Batteries 2 x akumulatorki AA R6 ReCyko 1300 Series Ni-MH 1300mAh 130AAHCE-5EB2
3.2 Xtar akumulator 14500 AA R6 3,7V Li-ion 800mAh z zabezpieczeniem
3.3 Green Cell Akumulator Agm Vrla Green Cell 12v 1.2ah 49586_35267 [11219213]
4. Porównanie TOP 3
5. Opinie
Ranking TOP 20
Najlepsze produkty: Akumulatorki do aparatu
1. Cameron Sino 2x akumulator 18650 2600mAh 9.62Wh Li-Ion 3.7V z zabezpieczeniem PCM Cameron Sino)
Dane techniczne:
Rodzaj | Akumulator |
2. MacTronic akumulator 18650 Li-ion Mactronic 3200 mAh box
Dane techniczne:
Rodzaj | Akumulator |
3. Cameron Sino Panasonic 2x akumulator 18650 3400mAh 12.58Wh Li-Ion 3.7V z zabezpieczeniem PCM ogniwo NCR18650B )
Dane techniczne:
Rodzaj | Akumulator |
Najtańsze produkty: Akumulatorki do aparatu
1. GP Batteries 2 x akumulatorki AA R6 ReCyko 1300 Series Ni-MH 1300mAh 130AAHCE-5EB2
Dane techniczne:
Rodzaj | Akumulator |
Pojemność | 1300 mAh |
Gdzie kupić:
2. Xtar akumulator 14500 AA R6 3,7V Li-ion 800mAh z zabezpieczeniem
Akumulator litowo-jonowy Xtar 14500 o pojemności 800mAh. Zabezpieczony elektronicznie przed przeładowaniem, nadmiernym rozładowaniem, przeciążeniem i zwarciem.
Dane produktu | |
napięcie nominalne | 3,7V |
pojemność | 800mAh |
maksymalny zalecany prąd ładowania | 0,5A |
maksymalny zalecany prąd rozładowania | 2A |
próg zadziałania zabezpieczenia prądowego | 2,8A |
maksymalne napięcie ładowania | 4,2V |
wymiary | średnica: 14,3mm; wysokość: 50,5mm |
Dane techniczne:
Rodzaj | Akumulator |
Gdzie kupić:
3. Green Cell Akumulator Agm Vrla Green Cell 12v 1.2ah 49586_35267 [11219213]
Akumulator AGM VRLA Green Cell 12V 1.2Ah AGM17
Akumulator AGM Green Cell o napięciu 12V to wykonany z wysokiej jakości materiałów model przystosowany zarówno do pracy buforowej, jak i cyklicznej. Akumulator oparty jest na technologii AGM, co oznacza, że elektrolit wchłonięty jest w separator z włókna szklanego, co uniemożliwia jego wyciek. Dzięki temu akumulator może pracować w wielu pozycjach, nie tylko pionowej. Jest to świetna, znacznie bezpieczniejsza alternatywa dla akumulatorów kwasowo-o...
Dane techniczne:
Rodzaj | Akumulator |
Gdzie kupić:
Porównanie TOP 3
Jakie akumulatorki do aparatu wybrać, aby się nie rozczarować?
Na rynku dostępne jest kilka modeli akumulatorków, kształtem i wielkością dostosowanych do użytkowania w różnego rodzaju sprzętach. O napięciu, jakie generuje akumulatorek, wykorzystanych do jego produkcji materiałów oraz o kształcie poinformuje nas nazwa modelu podana na opakowaniu. Będzie ona jednolita niezależnie od producenta akumulatorków. Najczęściej wybierane, a tym samym najłatwiej dostępne na rynku są modele:
- LR03 (AAA) – napięcie 1,2 V
- LR6 (AA) – napięcie 1,2 V
- LR14 (C) – napięcie 1,2 V
- LR20 (D) – napięcie 1,2 V
- 6LR61 (9V) – napięcie 9 V
Przy doborze odpowiedniego dla nas rozwiązania, należy zwrócić uwagę także na skład chemiczny rdzenia. Na rynku dostępne są:
- Akumulatorki Li-ion (litowo-jonowe)
- Akumulatorki Ni-Zn (niklowo-cynkowe)
- Akumulatorki Ni-Cd (niklowo-kadmowe)
- Akumulatorki Ni-MH (niklowo-wodorkowe)
Które akumulatorki będą dobre do aparatu fotograficznego?
W zależności od intensywności użytkowania sprzętu zasilanego akumulatorkami oraz energochłonności tego urządzenia, powinniśmy zdecydować się na inne rozwiązanie. Nieużywane akumulatorki Li-ion, Ni-Zn oraz Ni-Cd stosunkowo szybko się rozładowują (jest to strata energii na poziomie od 10 do 20 procent miesięcznie), nie ma więc większego sensu zakup tego typu akumulatorków do latarki, pilota zdalnego sterowania i każdego innego sprzętu, którego używamy tylko od czasu do czasu.
Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup takich akumulatorków do sprzętów używanych sporadycznie, należy pamiętać o ponownym ładowaniu ich co pewien czas. W przypadku odtwarzacza mp3 albo aparatu cyfrowego, który często używany staje się bardzo energochłonnym urządzeniem, jednorazowa inwestycja w dobre akumulatorki i ładowarkę będzie procentować.
Akumulatorki nowszej generacji, czyli te z niklowo-wodorowym rdzeniem, są obliczone nawet na 500 cykli ładowanie-rozładowanie. Producenci często określają je jako akumulatorki „hybrydowe” lub „ready-to-use” (od razu gotowe do użycia, bez konieczności pierwszego ładowania). Wszystko za sprawą ich uniwersalności. Nadają się do zasilania małych urządzeń gospodarstwa domowego, urządzeń GPS oraz aparatów i kamer cyfrowych. Muszą być ładowane co najmniej raz na 1-2 miesiące. Zaletą akumulatorków nowej generacji jest także skrócony czas pełnego ładowania oraz zdecydowanie większa odporność na wytracanie energii w czasie spoczynku (tym samym stają się alternatywą zasilania także dla sprzętów używanych sporadycznie). Natomiast zaletą akumulatorków z rdzeniem Li-ion, Ni-Zn oraz Ni-Cd jest ich większa pojemność w stosunku do akumulatorków nowej generacji. Używane w aparatach fotograficznych, pozwolą cieszyć się dłuższym działaniem sprzętu na jednym ładowaniu.
Jak traktować akumulatorki, żeby dłużej nam posłużyły?
Bardzo ważny jest dobór odpowiedniej ładowarki. Możemy na nią wydać od kilkunastu do nawet kilkuset złotych i najczęściej naładuje ona jednocześnie od dwóch do czterech akumulatorków. Należy pamiętać o tym, że ładowarka powinna być dostosowana do rodzaju naszych ogniw. Na przykład ładowarki starszej generacji mogą okazać się złym wyborem, jeśli chcemy nimi ładować akumulatorki z rdzeniem niklowo-wodorowym.
Rodzaj ładowarki wpływa także na czas ładowania ogniw. W zależności od pojemności akumulatorków ten czas będzie inny, dlatego nie zawsze należy się sugerować informacją o czasie ładowania ogniw podanej przez producenta ładowarki. Można w łatwy sposób obliczyć czas, w jakim nasze akumulatorki naładują się w sposób optymalny.
Wystarczy informację o pojemności akumulatorków, podaną w mAh, podzielić przez informację o prądzie ładowania generowanym przez ładowarkę. Inną ważną kwestią jest grupowanie akumulatorków pod względem składu chemicznego rdzenia, a także ich „wieku”. Dbając o żywotność akumulatorków, nie należy jednocześnie ładować starego i nowego kompletu. O żywotności akumulatorków decyduje również temperatura, w jakiej są one używane. W niskich temperaturach wytrzymają one zdecydowanie krócej.
Co zrobić ze zużytymi akumulatorkami?
Nie wyrzucaj starych akumulatorków do śmieci. Ze względu na szkodliwe substancje w nich zawarte, powinieneś wrzucić je do specjalnie przeznaczonego w tym celu pudełka, które można znaleźć w szkołach, siedzibach wyspecjalizowanych firm, a także w sklepach z elektroniką.
Xtar VC4 Ładowarka do akumulatorów cylindrycznych Li-ion i NiMH: Ładowarkę mam już od pewnego czasu, ładować ładuje, ale nie można ufać wyświetlaczowi. Dlaczego? Podaje przykład:
– nowo kupione baterie o pojemności 1600 mAh
– wkładam do ładowarki, a wyświetlacz pokazuje poziom naładowania 0000 mAh
– zostawiam do ładowania, po x czasu pokazuje, że ładowanie się zakończyło, a wskaźnik pokazuje 0259 mAh
– wyjmuję baterie i wkładam je ponownie wyświetlacz pokazuje poziom naładowania 0000 mAh
– więc znowu ładuje i ponownie po x czasu, ładowanie się zakończyło, a wskaźnik pokazuje okolice 0259 mAh
– wyjmuję baterie i … tak można w kółko
NIE polecam.
Miałam kiedyś aparat na takie akumulatorki, jednak nie wspominam tego dobrze. Długie ładowanie a co, jak zapomniało się zabrać z domu dodatkowych 😀 Nagle zostawało się bez aparatu. Teraz mam aparat na normalną baterię do ładowania, jednak trzyma on bardzo długo, więc nie mam z tym problemu.
@Mia widocznie niewłaściwie je ładowałaś. Fakty są takie, że jeśli chodzi o aparaty fotograficzne, to z uwagi na to, że zużywają dużo prądu, opłaca się zasilać je akumulatorkami a nie bateriami. Zakup akumulatorków zwraca się po 4 lub 5 cyklach.
Akumulatorki do aparatu przydają się bardzo często. Ja mam kilka urządzeń, które ładowane są właśnie akumulatorami. Wydaje mi się, że to bardzo dobry zakup, bo nie opłaca się kompletnie kupować teraz zwykłych baterii. Bardzo szybko zwracają się akumulatorki a ładowanie na dobrej ładowarce nie zajmuje dużo czasu.
Kiedyś to był bardzo modny temat. Często korzystało się z takich akumulatorów i ładowarki do nich. Teraz już chyba się od tego odchodzi, bo też bardzo mało osób ma sprzęt na tego typu zasilanie. Sama kiedyś ładowała, teraz już nic nie mam na baterie czy akumulatory.
kogo to ???
@Kinia widać, że się nie znasz bo piszesz głupoty. A prawda jest taka, że bardzo wiele urządzeń zasilanych jest przez ogniwa bateryjne i akumulatorowe. Ostatnio kupiłem najnowszego xboxa i pady do niego zasilane są ogniwami AA. Kupiłem aparat fotograficzny i zasilany jest goniwami AA.