Akumulatorki do aparatu

akumulatorki do aparatu

Akumulatorki do aparatu

Dobór odpowiedniego źródła energii dla sprzętów przenośnych wbrew pozorom jest dosyć istotną kwestią. Coraz częściej miejsce tradycyjnych baterii jednorazowych zajmują akumulatorki. Wybór użytkowników tego rozwiązania może być spowodowany chęcią zaoszczędzenia pieniędzy, zamiłowaniem do ekologicznych rozwiązań, żywotnością sprzętu zasilanego danym rozwiązaniem technologicznym lub po prostu praktycznością i wygodą użytkowania. Chociaż jednorazowo zakup akumulatorków (oraz ładowarki do nich) nie wygląda zbyt korzystnie w porównaniu z kosztem kompletu baterii jednorazowych, to w dłuższej perspektywie decyzja o wyborze akumulatorków okazuje się być bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Dla aparatów ładowanych ładowarkami sieciowymi polecamy powerbank.

Jakie akumulatorki do aparatu wybrać, aby się nie rozczarować?

Na rynku dostępne jest kilka modeli akumulatorków, kształtem i wielkością dostosowanych do użytkowania w różnego rodzaju sprzętach. O napięciu, jakie generuje akumulatorek, wykorzystanych do jego produkcji materiałów oraz o kształcie poinformuje nas nazwa modelu podana na opakowaniu. Będzie ona jednolita niezależnie od producenta akumulatorków. Najczęściej wybierane, a tym samym najłatwiej dostępne na rynku są modele:

 1. LR03 (AAA) – napięcie 1,2 V
 2. LR6 (AA) – napięcie 1,2 V
 3. LR14 (C) – napięcie 1,2 V
 4. LR20 (D) – napięcie 1,2 V
 5. 6LR61 (9V) – napięcie 9 V

Przy doborze odpowiedniego dla nas rozwiązania, należy zwrócić uwagę także na skład chemiczny rdzenia. Na rynku dostępne są:

 1. Akumulatorki Li-ion (litowo-jonowe)
 2. Akumulatorki Ni-Zn (niklowo-cynkowe)
 3. Akumulatorki Ni-Cd (niklowo-kadmowe)
 4. Akumulatorki Ni-MH (niklowo-wodorkowe)

Które akumulatorki będą dobre do aparatu fotograficznego?

W zależności od intensywności użytkowania sprzętu zasilanego akumulatorkami oraz energochłonności tego urządzenia, powinniśmy zdecydować się na inne rozwiązanie. Nieużywane akumulatorki Li-ion, Ni-Zn oraz Ni-Cd stosunkowo szybko się rozładowują (jest to strata energii na poziomie od 10 do 20 procent miesięcznie), nie ma więc większego sensu zakup tego typu akumulatorków do latarki, pilota zdalnego sterowania i każdego innego sprzętu, którego używamy tylko od czasu do czasu.

Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup takich akumulatorków do sprzętów używanych sporadycznie, należy pamiętać o ponownym ładowaniu ich co pewien czas. W przypadku odtwarzacza mp3 albo aparatu cyfrowego, który często używany staje się bardzo energochłonnym urządzeniem, jednorazowa inwestycja w dobre akumulatorki i ładowarkę będzie procentować.

Akumulatorki nowszej generacji, czyli te z niklowo-wodorowym rdzeniem, są obliczone nawet na 500 cykli ładowanie-rozładowanie. Producenci często określają je jako akumulatorki „hybrydowe” lub „ready-to-use” (od razu gotowe do użycia, bez konieczności pierwszego ładowania). Wszystko za sprawą ich uniwersalności. Nadają się do zasilania małych urządzeń gospodarstwa domowego, urządzeń GPS oraz aparatów i kamer cyfrowych. Muszą być ładowane co najmniej raz na 1-2 miesiące. Zaletą akumulatorków nowej generacji jest także skrócony czas pełnego ładowania oraz zdecydowanie większa odporność na wytracanie energii w czasie spoczynku (tym samym stają się alternatywą zasilania także dla sprzętów używanych sporadycznie). Natomiast zaletą akumulatorków z rdzeniem Li-ion, Ni-Zn oraz Ni-Cd jest ich większa pojemność w stosunku do akumulatorków nowej generacji. Używane w aparatach fotograficznych, pozwolą cieszyć się dłuższym działaniem sprzętu na jednym ładowaniu.

Jak traktować akumulatorki, żeby dłużej nam posłużyły?

Bardzo ważny jest dobór odpowiedniej ładowarki. Możemy na nią wydać od kilkunastu do nawet kilkuset złotych i najczęściej naładuje ona jednocześnie od dwóch do czterech akumulatorków. Należy pamiętać o tym, że ładowarka powinna być dostosowana do rodzaju naszych ogniw. Na przykład ładowarki starszej generacji mogą okazać się złym wyborem, jeśli chcemy nimi ładować akumulatorki z rdzeniem niklowo-wodorowym.

Rodzaj ładowarki wpływa także na czas ładowania ogniw. W zależności od pojemności akumulatorków ten czas będzie inny, dlatego nie zawsze należy się sugerować informacją o czasie ładowania ogniw podanej przez producenta ładowarki. Można w łatwy sposób obliczyć czas, w jakim nasze akumulatorki naładują się w sposób optymalny.

Wystarczy informację o pojemności akumulatorków, podaną w mAh, podzielić przez informację o prądzie ładowania generowanym przez ładowarkę. Inną ważną kwestią jest grupowanie akumulatorków pod względem składu chemicznego rdzenia, a także ich „wieku”. Dbając o żywotność akumulatorków, nie należy jednocześnie ładować starego i nowego kompletu. O żywotności akumulatorków decyduje również temperatura, w jakiej są one używane. W niskich temperaturach wytrzymają one zdecydowanie krócej.

Co zrobić ze zużytymi akumulatorkami?

Nie wyrzucaj starych akumulatorków do śmieci. Ze względu na szkodliwe substancje w nich zawarte, powinieneś wrzucić je do specjalnie przeznaczonego w tym celu pudełka, które można znaleźć w szkołach, siedzibach wyspecjalizowanych firm, a także w sklepach z elektroniką.

Akumulatorki do aparatu - Ranking 2018

Warto sprawdzić poniższe propozycje produktów w kateogrii Akumulatorki do aparatu. Jest to ranking najpopularniejszych produktów udostępniony przez porównywarkę cen Skąpiec.pl. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Pozycja Akumulatorki do aparatu Producent Cena
1EverActive NC-3000EverActiveAktualna Cena
2Technoline BC-700TechnolineAktualna Cena
3Powerex WizardOne MH-C9000PowerexAktualna Cena
4Energizer IntelligentEnergizerAktualna Cena
5EverActive NC-900UEverActiveAktualna Cena
Opinie i komentarze: 5 /
Akumulatorki do aparatu
5 (100%) 2 głos[y]

Sprawdź również ranking i czy warto kupić:

Akumulatorki do aparatu - Opinie i komentarze (5)

 • Miałam kiedyś aparat na takie akumulatorki, jednak nie wspominam tego dobrze. Długie ładowanie a co, jak zapomniało się zabrać z domu dodatkowych 😀 Nagle zostawało się bez aparatu. Teraz mam aparat na normalną baterię do ładowania, jednak trzyma on bardzo długo, więc nie mam z tym problemu.

  Odpowiedz
  • @Mia widocznie niewłaściwie je ładowałaś. Fakty są takie, że jeśli chodzi o aparaty fotograficzne, to z uwagi na to, że zużywają dużo prądu, opłaca się zasilać je akumulatorkami a nie bateriami. Zakup akumulatorków zwraca się po 4 lub 5 cyklach.

   Odpowiedz
 • Kiedyś to był bardzo modny temat. Często korzystało się z takich akumulatorów i ładowarki do nich. Teraz już chyba się od tego odchodzi, bo też bardzo mało osób ma sprzęt na tego typu zasilanie. Sama kiedyś ładowała, teraz już nic nie mam na baterie czy akumulatory.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *